Architekt wnętrz i zakres obowiązków

Zakres obowiązków architekta wnętrz

Każdy z nas chciałby mieć estetycznie i praktycznie zaprojektowane wnętrza, ale jest to nie lada wyzwaniem. Nie każdy jest w stanie stworzyć swoje wymarzone cztery kąty, które będą funkcjonalne, przytulne i piękne. W takich przypadkach warto skorzystać z usług specjalisty, a jest nim architekt wnętrz. Jedni nie wyobrażają sobie nieskorzystania z takiej pomocy, a dla innych jest to zbędny wydatek. Okazuje się, ze projektanci wnętrz mają bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę. Ich praca nie ogranicza się wyłącznie do zaprojektowania mieszkania i przedstawienia klientowi koncepcji.

Czego można oczekiwać od architekta wnętrz?

Podczas aranżowania wnętrz nieoceniona okazuje się być pomoc osoby, która się na tym zna, ma doświadczenie i może udzielić fachowego doradztwa. Podstawową usługą świadczoną przez architekta wnętrza są konsultacje. Usługobiorca pojawia się w domu/mieszkaniu swojego klienta, aby ocenić wnętrze i wszystko dokładnie przeanalizować. Inwestor może na tym etapie zadać architektowi szereg pytań związanych z aranżacją, przedstawić swoje wymagania, poprosić o poradę odnośnie doboru gamy kolorystycznej, dodatków, wyposażenia. Niektórzy korzystają z usługi konsultacji u architekta wnętrza jeszcze przed kupieniem danej nieruchomości, aby ocenić jej potencjał i to czy wymaga zmian oraz jakie będą wiązały się z tym koszty. Najczęściej jest tak, że architekci wnętrz rozliczają się ze swoimi klientami na podstawie stawki godzinowej, ale niektórzy z góry określają koszt każdej konsultacji.

Kolejną usługą jest aranżacja mieszkania lub domu przez projektanta. Na tym etapie usługobiorca przedstawia klientowi stworzone przez siebie propozycje, które odnoszą się do zmian wystroju poszczególnych wnętrz. Dotyczą one wyboru kolorystyki ścian, dodatków, materiałów, umeblowania. Tego typu usługi rozliczane są na podstawie metra kwadratowego powierzchni. Jeśli chodzi o ogólny cennik architektów wnętrz, to uzależnione są one w dużej mierze od zakresu zmian i lokalizacji. Architekci wnętrz zajmują się też sporządzaniem projektów wnętrz dla wykonawców i dostawców. Zajmują się tworzeniem wizualizacji wnętrz wraz z całym zestawieniem potrzebnych materiałów.

W czym jeszcze pomoże architekt wnętrz?

Jeśli ktoś nie ma doświadczenia w wykańczaniu wnętrz, najlepszym rozwiązaniem dla niego jest wybranie kompleksowego pakietu projektowania i aranżacji wnętrza z nadzorem architekta. Pozwoli to na uniknięcie wielu nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Bez wykupienia dodatkowej usługi w postaci nadzoru autorskiego lub nadzoru pod klucz, w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów, inwestor będzie musiał uporać się z nimi w pojedynkę. Nadzór autorski jest rozbudowaną usługą projektowania wnętrz przez architekta. Dotyczy ona kontrolowania przez niego wszystkich prac powiązanych z realizacją projektu. Architekt dogląda regularnie procesu wykańczania mieszkania/domu i to on bierze odpowiedzialność za jego jakość. Należy pamiętać o tym, że architekt wnętrz ma wiele cennych kontaktów, przez co może polecić dobrą firmę wykonawczą i dodatkowo załatwić atrakcyjne zniżki. W przypadku usługi nadzoru pod klucz do projektu wnętrza można mówić o projektowaniu, koordynacji i nadzorowaniu prac wykończeniowych oraz zakupie i dostarczeniu wszystkich materiałów.

Zobacz także: Dobry projektant wnętrz czyli jaki?