Dobry projektant wnętrz czyli jaki?

Niezależnie od metrażu wnętrza, jego zaprojektowanie jest czasochłonnym i żmudnym zadaniem. Konieczne jest poświęcenie nie tylko wolnych środków, ale też swojego czasu i energii. Urządzanie wnętrz wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, pomysłowości, cierpliwości i wytrwałości. Jest to długotrwały proces, związany z wieloma pracami i mniejszymi czy większymi trudnościami. Przed inwestorem czeka wiele kwestii do rozważenia i decyzji do podjęcia. Można sobie znacząco ułatwić zadanie i uprawnić przebieg całego przedsięwzięcia. Z pomocą przychodzi projektant wnętrz, który świadczy szeroki zakres usług. Może nie tylko doradzić i stworzyć projekt, ale też pomóc na etapie jego realizacji, łącznie z wykończeniem wnętrza i nadzorem projektu pod sam klucz.

Czym kierować się przy wyborze projektanta wnętrz?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele indywidualnych projektów wnętrz, jak również pracowni architektonicznych. Każdy potencjalny wykonawca wychwala swoje usługi i dokłada wszelkich starań do tego, aby zachęcić do skorzystania właśnie z jego oferty. Znalezienie odpowiedniego projektanta wnętrz nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się komuś na początku wydawać. Najlepiej jest zawęzić swoje kryteria wyszukiwania do lokalnych zleceniobiorców, co już przełoży się na niższe koszty, chociażby te związane z dojazdami. Bardzo ważne jest zapoznanie się z portfolio architekta wnętrz. Przejrzeć powinno się zrealizowane już przez niego projekty, aby ocenić, czy odpowiada nam styl projektanta i stosowane przez niego rozwiązania. W portfolio powinny znajdować się nie tylko wizualizacje, ale też cała dokumentacja fotograficzna poszczególnych inwestycji.

Jeśli spodoba nam się portfolio danego projektanta wnętrz, należy poprosić o przesłanie oferty cenowej. Tutaj warto od razu zaznaczyć, że na uwadze trzeba mieć nie tylko ceny, ale przede wszystkim zawartość oferty. Powinna ona być dobrze opisana, z uwzględnieniem zakresu prac poszczególnych pozycji na liście. Jeśli chodzi o koszty związane z wyceną projektu wnętrza, to składają się na nie zakres prac, metraż, liczba przeróżnych wariantów układów funkcjonalnych i wizualizacji, zakres opracowania dokumentacji wykonawczej, nadzór autorski nad realizacją projektu. Co ciekawe, im powierzchnia do zaaranżowania jest większa, tym cena jednostkowa niższa. Dobry projektant wnętrz zawiera w swojej ofercie usługę sporządzenia kompleksowego kosztorysu, przez co jeszcze łatwiej jest zaplanować i kontrolować budżet.

Co jeszcze ma znaczenie?

Profesjonalny projektant wnętrz od samego początku odznacza się wysokim poziomem komunikatywności. Już na etapie przygotowywania oferty jest zaangażowany, odpowiada na wszystkie zadane pytania, wyjaśnia wszelkie wątpliwości. Słucha potrzeb i oczekiwań klienta, wypytuje o szczegóły. Wszystko to przekłada się na możliwość uzyskania propozycji w pełni zgodnych z naszą wizją. Na uwadze należy mieć także to, czy projektant wnętrz udziela wsparcia na etapie realizacji projektu. Profesjonalista opracuje umiejętnie dokumentację wykonawczą, przez co realizacja prac przebiegać będzie sprawnie i be kosztownych błędów. Projektant wnętrz może też wskazać miejsce zakupu poszczególnych elementów wyposażania wnętrza w atrakcyjnych cenach.

Zobacz także: Projektowanie wnętrz i współpraca z projektantem