Projektowanie wnętrz i współpraca z projektantem

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Odpowiednia aranżacja mieszkania czy domu z udziałem projektanta wnętrz sprawi, że każde pomieszczenie stanie się idealnie dopasowane do potrzeb domowników. Należy pamiętać, że odpowiedni układ wnętrza to nie tylko meble, ale także światło, wzory czy kolory. Dodatkowo często okazuje się, że wykończenie wnętrza według projektu jest tańsze niż na własną rękę. Jest to spowodowane bardzo dobrą znajomością rynku przez projektantów. Cała aranżacja wnętrza jest wtedy przemyślana i kupujemy jedynie te rzeczy, które są nam potrzebne.

Wielu osobom projektant wnętrz kojarzy się z drogimi willami lub biurowcami. Jest to jednak zupełnie niesłuszne skojarzenie. Projektanci wnętrz zajmują się tak samo dużymi budynkami biurowymi i domami jak i mniejszymi mieszkaniami. Wbrew pozorom to właśnie w tych ostatnich ich praca będzie dużo bardziej zauważalna, ponieważ dużo trudniej jest zaaranżować w funkcjonalny sposób mniejszą powierzchnię. Projektant wnętrz może dobrać meble oraz elementy wyposażenia, ale także całkowicie przeorganizować układ mieszkania czy domu. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Jak wygląda współpraca z architektem wnętrz?

Projektowanie wnętrz to proces skomplikowany. Architekt musi dokładnie znać nasze potrzeby, ponieważ jego wizja aranżacji może znacząco różnić się od naszej. Warto przemyśleć czego dokładnie oczekujemy przed spotkaniem z architektem. Każdy z projektantów ma swój styl, który nie koniecznie musi odpowiadać klientowi. W niektórych przypadkach może okazać się, że nasza wizja nie jest możliwa do zrealizowania. Projektant zaproponuje wtedy inne rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w danej przestrzeni. Powinien również przedstawić wady i zalety każdego z rozwiązań. Często okazuje się, że nie zawsze rozwiązanie najładniejsze będzie praktyczne. Ponieważ mieszkanie, dom czy biuro powinny być przede wszystkim funkcjonale, powinniśmy iść na pewne kompromisy. We wstępnej rozmowie powinniśmy również przedstawić budżet jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na remont. Architekt dopasuje projekt do naszych możliwości. Po zebraniu wstępnego wywiadu, otrzymamy koncepcję, którą będziemy w późniejszym czasie rozwijać.

Czym cechuje się dobry projektant wnętrz?

Zawód projektanta wnętrz nie jest w Polsce regulowany. Oznacza to, że może wykonywać go każda osoba. W związku z tym warto wiedzieć jakie cechy powinien mieć dobry projektant wnętrz, ponieważ na rynku można znaleźć wiele osób bez doświadczenia i odpowiedniej wiedzy. Projektant wnętrz musi posiadać myślenie przestrzenne i analityczne. Tak naprawdę zobaczymy to już podczas pierwszego kontaktu. Doświadczony architekt praktycznie od razu po wejściu do mieszkania będzie posiadał jego wizję. Dzięki umiejętnością przestrzennym, będzie potrafił wyobrazić sobie jak będzie wyglądało pomieszczenie np. po wyburzeniu ściany. Poza tym projektowanie wnętrz wymaga również wiedzy z podstaw branży budowlanej i wykończeniowej, a także elektryki i hydrauliki. Doświadczony projektant, będzie również w stanie w krótkim czasie przygotować szkice przedstawiające wstępną koncepcję aranżowanej przestrzeni.

Zobacz także: Architekt wnętrz i zakres obowiązków